Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Sabah Egzersizleri

Yazarı

admin

04.08.2011 15:33:04

Kategori :

Evde spor

Sabah egzersizlerinden ne kadar verim alabilirsiniz? Yeni araştırmalara göre sabah egzersizlerinizi aç veya tok karnına yapmanız çoğu seyi değiştirebiliyor.

Kahvaltı yalnızca anneniz tarafından değil, tüm beslenme uzmanları tarafından günün en önemli öğünü olarak kabul edilir. Siz yine de egzersizinizi aç karnına yapmak isteyebilirsiniz. Belçika’da 6 hafta süren araştırmalarda yetişkin erkeklerin zayıflama süreci gözlemlendi. Araştırmayı yöneten doktor Karen Van Proeyen’a göre aç karnına yapılan sabah egzersizi ile daha fazla yağ yakıyoruz. Doktor Proeyen yaptıkları deneylerin, aç karnına yapılan sabah egzersizlerinin her açıdan tok karnına yapılan egzersizden daha verimli olduğunu söyledi.

Deneyde 28 sağlıklı yetişkin erkek kullanıldı. Hepsi deney boyunca günlük yemeklerine %50 daha fazla yağ ve %30 daha fazla kalori ekledi. Daha sonra 3 gruba ayrılan katılımcılardan ilk grup hiç egzersiz yapmazken diğer iki gruba yoğun bir egzersiz porgramı hazırlandı. Bu iki gruptan biri karbonhidrat bakımından zengin bir kahvaltıdan sonra egzersiz yaptı ve egzersiz boyunca sporcu içeceği içti. Diğer grup katılımcıları aç karnına egzersiz yapıp yalnızca su içti ve egzersizden sonra kahvaltı yaptı.

Sonuç

Egzersiz yapmayan gruptaki yetişkin erkekler yaklaşık 3 kg aldılar. Kahvaltıdan sonra egzersiz yapan gruptaki katılımcılar da kilo almayı başarırken kahvaltı öncesi egzersiz yapan gruptaki yetişkin erkeklerin kilo almadığı gözlemlendi.

Deneyde kullanılan egzersiz programının oldukça sıkı olduğu söyleniyor. Ancak benzer sonuçların sabah koşusu veya orta tempoda aerobik egzersizleri için de geçerli olması bekleniyor. Doktor Van Proeyen egzersizlerinizi kahvaltıdan önce, aç karnına yaparak daha fazla vücut yağı yakabileceğinizi söylüyor. 

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar