Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Plank Egzersizi

Yazarı

editor

16.03.2010 16:02:29

Kategori :

Evde spor


Spor ve egzersiz kavramlarına yabancı değilseniz, plank egzersizini biliyorsunuzdur. Plank egzersizi, eski ve en temel egzersizlerden biridir. Bu egzersizle karın bölgenizdeki “core kaslar? dediğimiz, vücudunuzun merkezindeki kas grubunu çalıştırmış olursunuz..

Plank egzersizini en cazip kılan faktörlerin başında, yalnızca vücut ağırlığı kullanılarak yapılan bir egzersiz olması gelir. Yani plank egzersizi için ihtiyacınız olan tek ekipman vücudunuzdur. Bu yüzden dirsek ve ayak parmaklarınızı yere koyabildiğiniz her yerde, plank egzersizini rahatça yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Åzınav çeker gibi yüz üstü yere doğru uzanın. Dirseklerinizi kollarınız 90 derecelik bir açıda duracak şekilde kırarak yere koyun. Bu pozisyondayken yere yalnızca dirsekleriniz, kolunuzun ön kısmı ve ayak parmaklarınızın uçları değmeli. Vücudunuz düz bir çizgi halinde ve gergin bir şekilde durmalı. Åzimdi karın kaslarınızı sıkarak bu pozisyonda durabildiğiniz kadar durun. Kulağa çok mu kolay geliyor? 30 saniye sonra tekrar düşünün.

Bu egzersizi yaparken hareket etmiyor ve apırlık kladırmıyorsunuz, ancak çoğu insan ilk denemesinden 30 saniyeden fazla devam edemiyor. Bu konuda ciddiyseniz ve hedeflerinizi yüksekse, 1:30 ile 2 dakika arasında bir süre yapmanız gerekiyor

Bu basit egzersiz yalnızca core kaslarınızı geliştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda kol, omuz, bacak ve sırt bölgesindeki yan kas gruplarıda çalışıyor ve çalışan kas gruplarınız direnç kazanıyor.

Peki, plank egzersizini yalnızca baklava göbek için mi yapıyoruz? Amacınız buysa yanlış yolda değilsiniz. Ancak sporla ve vücut geliştirmeyle uğrasan herkesin core bölgesindeki kaslara fazladan önem vermesi gerekiyor.

Bazılarınızın “ben ağırlık kaldırıyorum, karın kaslarıyla işim olmaz? dediğini duyar gibiyiz. Plan egzersizine hakim olduğunuz zaman daha fazla apırlık kaldıracağınızı biliyor musunuz?

Karın bölgesindeki kaslar, yani core kaslar, vücudunuzu zorlayan tüm aktivitelerde sizi destekleyen ve son sözü söyleyen kaslardır. Hangi sporla uğrasıyorsanız uğraşın, farkında olmasanız bile vücudunuzu zorlayan her haraketinizde karın kaslarınızdan destek alırsınız. Karın kaslarınız yeteri kadan güçlüyse, hareketlerinizi daha kontrollü ve güçlü bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Plank Sürenizi Arttırın

Plank egzersizi yalnızca core kaslarınızın direncini arttırmaz. Plank egzersizi yaparak, bel sakatlıkları riskinizi de azaltmış olursunuz. Yalnızca plank egzersizi yaparak baklava dilim karın kaslarına sahip olmayı beklemeyin çünkü plank egzersizi göber bölgesindeki yağları yakmak için tek başına yeterli değildir. Plank egzersizi yaparak geliştirdiğiniz karın kaslarınızı ancak yağları yaktıktan sonra görebilirsiniz.

Plank egzersizi ilk kez yapanlar ve karın kasları zayıf olanlar için oldukça zorlayıcı bir egzersizdir. Her gün düzenli olarak plank egzersizi yaparsanız, sürenizin kademeli olarak arttığını görebilirsiniz.

Etiketler : karın kası plank

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar