Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Kum Torbası

Yazarı

editor

16.02.2010 16:35:31

Kategori :

Evde spor

Evde spor kavramı sandığınızda da geniş olabilir. Kum torbası deyince aklınıza hemen boks gelmesin. Bu yazıda bahsettiğimiz kum torbası, içi kum veya benzeri bir maddeyle dolu herhangi bir çanta da olabilir. Evet, yanlış okumuyorsunuz. Bir kum torbasıyla tüm vücut kaslarınızı çalıştıran ve bol miktarda kalori yakmanızı sağlayan faydalı bir egzersiz yapabilirsiniz.

Kum torbası egzersizi, aslında eski bir egzersizdir. Fitness kavramının yaygınlaşmasıyla zamanla kum torbasına gerek kalmamıştır. Kum torbası egzersizi güç kazanmak ve kas direncini arttırmak için harika bir yoldur. Bir yandan bol miktarda kalori yakarken bir yandan da vücudunuz güç kazanır. Bu egzersizi düzenli olarak yaparsanız vücudunuzdaki güç artışını kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Kum torbası egzersizlerinde önemli olan tekrar sayısı değil, sürenizdir. Örneğin, başlangıç için 1 dakika ile başlayın ve en az 1 dakika da dinlenme süresi verin. Kum torbasınına hakim olmak için çok çaba sarf ediyorsanız endişe etmenize gerek yok çünkü amaç zaten budur. Ağır kum torbasını kontrollü bir şekilde hareket ettirmeye çalışırken tüm kaslarınız harekete geçer.

1. Egzersiz

Kum torbasını yerden alarak göğüs önce göğüs hizanıza sonra da kafanızın üstüne kaldırın. Kafanızın üstündeki kum torbasını yere bırakın ve bir dakika boyunca bu hareketi tekrarlayın. 1 dakika bu hareketi tekrarladıktan sonra en az 1 dakika dinlenin ve diğer sete geçin. En az 3 set yapmaya çalışın, tabii dayanabilirseniz.

2. Egzersiz

Kum torbasını yerden kaldırıp sol omuzunuza koyun ve squat (çömelme) hareketi yapın. 1 tekrardan sonra kum torbasını yere bırakın ve diğer omzunuza kaldırarak bir squat daha yapın. 1 dakika boyunca bu hareketi tekrarlayın. Hala canlıysanız en az 2 set daha yapın.

3. Egzersiz

Kum torbasını göğsünüze çekip kucaklayın. Åzimdi yerinizde saymaya başlayın. En az 1 dakika kadar yerinizde saydıktan sonra 1 dakikalık bir ara verin. Diğer sete geçebilirsiniz.

4. Egzersiz

Sırt üstü yere uzanın ve kum torbasını göğsünüzün üstüne koyun. Kum torbasını devirmeden mekik çekin. Yine 1 dakika boyunca yapabildiğiniz kadar çok tekrar yapmaya çalışın.

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar