Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Koşu Bandı Kullanarak Kilo Verme

Yazarı

editor

20.04.2009 14:40:32

Kategori :

Koşu Bandı

Ne kadar çok kardiyovasküler egzersiz yaparsanız o kadar çok kalori yakarsınız. Ne kadar çok kalori yakarsanız o kadar çok kilo kaybedersiniz. Daha çok kalori yakmak için en verimli spor aletini arıyorsanız aradığınız şey koşu bandı olabilir. Kullanım kolaylığı ve kardiyovasküler egzersizde sağladığı verim bakımından koşu bandı benzerlerinden daha üstün bir alettir. Wisconsin tıp okulu ve Milwaukee'de bulunan VA sağlık merkezinin yaptığı ortak çalışma sonucunda 60 dakikalık koşu bandı kullanımı sonunda ortalama 865-705 kalori yakıldığı görülmüştür.

Bunu diğer egzersiz aletleriyle kıyaslayacak olursak: Merdiven makinesi: 746 - 637 Kürek aleti: 739 - 606 Bisiklet: 604 - 556 Kayak makinesi: 678 - 595 Bu koşu bandının en verimli spor aletlerinden biri olduğu gösteren çok sayıda araştırmadan yalnızca bir tanesi. Koşu bandı kullanarak kilo vermek için size vereceğimiz önerilerden ve ip uçlarından yararlanabilirsiniz. - Koşu bandı egzersizlerinizi daha zevkli kılmak için farklı yollar deneyin. Koşarken müzik dinleyin. İsterseniz mp3 formatındaki kitapları dinleyerek koşabilirsiniz. Koşu bandıyla geçirdiğiniz zamanı renklendirmek daha uzun ve rahat egzersiz yapabilmenize olanak tanır.

- Koşu bandından tam verim almak için bunu günlük bir alışkanlık haline getirin. İşin matematiği çok basit; her gün koşu bandında koşarsanız daha çok kalori yakarsınız ve daha fazla kilo verirsiniz. Egzersizlerinizi ev rahatlığında yapacağınız için o günün fitness günü olması sizin için dert olmamalı. Boş olan herhangi bir saati koşu bandına ayırabilirsiniz. Bunun için çantanızı hazırlayıp trafiğe karışmanıza gerek yok.

- Koşu bandı egzersizlerinizde yoğunluk aralıkları denilen ara dönemler uygulayın. Yoğunluk aralıkları 1-2 dakikadan oluşan yoğun egzersiz çalışmalarıdır. Mesela koşu bandında normal tempoda koşarken 5 dakikada bir birer dakikalık hızlı tempo koşu yapabilirsiniz. Koşu bandı egzersizinize 3-5 dakikalık ısınmayla başlayın. İlk 5 dakikalık yürüyüşten sonra ilk yoğunluk aralığını uygulayabilirsiniz. Beş dakikalık yürüyüşünüzün sonunda 1 dakika boyunca hızlı tempo yürüyün, isterseniz koşmayı tercih edebilirsiniz. O bir dakikanın sonunda yavaşlayın ve eski temponuza geri dönün. Sonraki 5 dakika boyunca normal temponuzda egzersizinize devam edin ve sonra yine birer dakikalık yoğun tempo egzersize geçin. Uyguladığınız bu yoğun aralıklar metabolizma seviyenizi hızlandırır ve gün içinde de yaktığınız kalori miktarı artar. Bunun yanında egzersizlerinizi monotonluktan kurtararak daha eğlenceli bir çalışma temposu yakalayabilirsiniz.

- Ağırlık çalışması yapmıyorsanız koşu bandı egzersizlerinizin bir kısmını hafif ağırlıklarla tamamlayabilirsiniz. Ağırlık taşırken kollarınızı hareket ettirmeyi unutmayın. Farklı kol hareketleri deneyebilirsiniz. Ağırlık taşıyarak koşarak metabolizma hızınız daha da hızlı artar ve egzersiz yapmadığınız zamanlarda yaktığınız kalori miktarı da artar.

- Koşu bandı egzersizinizi sabah yapmanız da fayda var. Sabah ilk iş olarak koşu bandına çıkarsanız gün içinde bunu erteleme şansınız azalmış oluyor. Böylece sürekli bir çalışma temposu yakalayabiliyorsunuz. Unutmayın ki sürekli egzersiz yapan insanların yaklaşık %90'ı egzersizlerini sabah kalkar kalkmaz yapıyor.

- Çalışma temponuzu arttırınca bir gününüzü "rahat gün" ilan edebilirsiniz. Bu gün de yaptığınız çalışmaların temposu düşük olabilir. Yoğun çalışma temposundan sonra verdiğiniz bu aralar kondisyonunuzun ne kadar arttığını ve verdiğiniz kiloları fark etmek için iyi bir fırsat olabilir. Ancak haftada 3 gün egzersiz yapıyorsanız, bu zaten çok az olduğu için rahat gün planlarınızı ertelemelisiniz.

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar

alper / Misafir
26.08.2012 12:44:02
pinkk ben 15 yaşındayım fakat özellikle 75 km hızla 1 saat koşuyorum çok havalı oluyor aşırı terliyorum fakat 1 saatin sonunda 1 kilo 700 gram veriyorum . Sence bu yaptığım doğru mu? Cevap verirsen sevinirm dostum :D
reyyan / Misafir
03.06.2012 15:29:47
cenk kardes akşam yemeğinden 1 saat saonra koş önce koştuğun zaman acıkıyorsun normal olarak yemekten sonra koş bol su iç yat ben öyle yapıyorum.
admin admin / Üye
19.08.2011 12:55:19
Selam Cem. Bu noktada koşu bandı egzersizinden çok yediklerine dikkat etmen gerekiyor. Bol lifli ve az yağlı bir yemek yemeyi dene. Gerekirse diyet yemeklerini deneyebilirsin. Bol şans!
Cenk Bağdatlı / Misafir
18.08.2011 21:57:15
Selâm Ben koşu bandında 1 saat koşuyorum ve de 500 gr yakıyorum . Fakat akşam yemek yediğim zaman verdiğim kiloları geri alıyorum ; hatta yaktığım 500 gr'dan daha fazla kilo alıyorum . Ne yapmalıyım sizce? Çok teşekkür ederim .
nihal işkaçırmaz / Misafir
25.05.2011 23:10:55
8km hız derken 8 hızmı acaba çok hızlı yorulmuyormusunuz ben en fazla 6 hızla tempolu yürüyorum 25 dk canım o kdar sıkılıyor ki zaman geçmiyo ya
engin söken / Misafir
11.12.2010 22:24:21
ewe kosu bandı 8 km hzla gnde 30 dk kousyum ama cok hızlı kg veryrm zararı olrmu
ömer algan / Misafir
08.12.2010 20:27:04
mrb arkadaşlar bende kiloluyum ve dışarıda koşacak zamanım olmadığı için koşu bandı almayı düşünüyorum yorumların % 80 olumlu olduğu için bende bir tane almayı düşünüyorum ayrıyeten bende sauna eşofman var onunla birlikte koşu bandının üstünde koşarsam kiloları atarım diye düşünüyorum biz kilolular çok ekmek tüketiyoruz tatlı ve hamurlu yiyeceklerden uzak durmalıyız sağlığımız için bu çok önemli lütfen diyet yapacak arkadaşlar doktor kontrolü olmadan diyet yapmasınlar bu bilgilerle ilgili değişik bilgisi olan lütfen aktarsın by
helin / Misafir
06.12.2010 16:40:08
arkadaslar kosu bandında gunluk en az 1 saat kosmak gercekten hızlı kılo vermek ıcın coook ıdealll.bunu kosu bandı olmayanlar sıradan bıyerdede kossa bıraz yuruse gerı kossa yıne faydalı bır zayıflama ve hız lı bı zayıflama olacaktır...ayrıca eger zayıflamak ısterken bobazınızı tutamıyor ve hala ekmek tuketmek dıyet yapmak ıstemıyorsanız sadece bol bol suda ıcın yada yesıl cay sekersız cayda olur ve yedınız ekmeklerı kuruyana kadar herhangı bıseyda mesela tost makınası ekmek kızartma makınası veyahut teflon bır tava yada yaktıgınız soba gıbı seylerın uzerınde kuruyana kadar kızartın kızartmadan once ekmegın ıc hamurunu alırsanız bu sızın ıcın coook daha faydalı olur ......bakın goreceksınız kı bu ekmek kızartma ısı bıle sızı zayıflatmaya yetecek fakat her ogun yapmalısınız bunu.bıde kosmak yada yurumek eklenınce muthıs bısey cıkacak karsınıza 1 hafta sonra farkı goreceksınız tartıda.......BIRDE UNUTMAYIN NORMAL KILONUN UZERINDEKI INSANLAR HIZLI AZ KILOSU OLANLAR YAVAS KILO VERIR HEM
koşu bandı / Misafir
29.10.2009 15:23:40
Zayıflamada en büyük doktor tavisyesi koşu bandıdır.
pinkK / Misafir
21.04.2009 23:44:54
en ucuz koşu bandı bakımı üzerinde fazla terlememeye dikkat etmektir arkadaşlar :)