Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Koşu Bandı Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazarı

admin

13.04.2009 11:23:40

Kategori :

Koşu Bandı

Koşu bandınızı temiz tutun

Koşu bandınızın ömrünü uzatmak ve sürekli sorun yaşamamak için yapmanız gereken en önemli şey aleti tozdan ve kirden uzak tutmaktır. Koşu bantları toz parçacıklarını çekmeye yatkındır. Alette toz birikmesine izin verirseniz parçalarda ciddi sorunlar oluşabilir. Toz birikmesinin neden olduğu başlıca sorunlar koşu bandı kemerinde bozulmalar, motor arızaları ve sensörlerin tozdan kapanmasıyla görülen ani hız değişimleridir. Koşu bandınızda tozların birikmesine izin vermemek için cihazınızı haftada bir iyice temizleyin.

Temizlik işlemine başlamadan önce koşu bandının fişini çekin. Koşu kemerinin tozunu almak için için kuru bir toz bezi kullanın. Kemerle gövde arasında temizleyebildiğiniz her yeri silin ve tozları temizleyin. Koşu kemerinin yüzeyini temizlerken temizlik malzemelerini tercih etmeyin; bu malzemeler kemer yüzeyinde aşınmaya veya kayganlığa neden olabilir. Gövde ve ekran kısmını temizlemek için hafif nemli bir bez kullanın. Temizlik işlemi bitince koşu bandının üstündeki nem tamamen kuruyuncaya kadar aleti fişe takmayın. Aleti kullanmadan önce çalıştırıp tüm fonksiyonlarının tam olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Koşu bandını ne kadar sık temizleseniz de tozların içine girmesini engelleyemezsiniz. İçeri dolan tozların temizlenmesi motor ömrü için önemlidir. Bu yüzden birkaç ayda bir motor kapağını kaldırıp ulaşabildiğiniz bölgelerdeki tozu ve kiri bir fırça ve elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin. Özellikle elektronik parçaların üzerinde toz birikmesine izin vermeyin. Elektronik parçaları temizlerken bez yerine elektrikli süpürge kullanın. İşiniz bitince motor kapağını tam olarak kapattığınızdan emin olun. Koşu bandınızın tozlanmaması için aletin altını ve etrafını sürekli olarak elektrik süpürgesiyle süpürmelisiniz. Koşu bandı için koşu bandı minderi kullanmak aletin ömrünü uzatacaktır. Ayrıca koşu bandı kullanmak için dışarıda giyilmeyen ayrı bir çift koşu ayakkabısı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Koşu bandında yapılan yoğun bir antrenman sonrasında aleti silerek temizlemeniz gerekebilir çünkü ter aşındırıcı bir maddedir.

Gövde bakımı

Yeni nesil koşu bantları verimli çalışmak ve bakım için kayganlaştırıcı maddeye ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden koşu bandınızı yağlamadan önce kullanım kılavuzunuzu okuyun. Çoğu koşu bandının gövdesi yağlanma nedeniyle hasar görebilir. Bunun aksine bazı modeller daha az hasar görmeleri için yağlanmaya ihtiyaç duyabilirler. Üretici tarafından öneriliyorsa koşu bandınızı yağlamayı ihmal etmemelisiniz. Koşu kemerindeki sürtünme fazlaysa motor yeterli gücü sağlamak için normalden daha fazla enerji harcar ve bu da motorun çabuk yıpranmasına neden olur. Kemer ayarı Yeni nesil koşu bantları genellikle hizalama ve gerilim ayarı gerektirmese de bazen koşu kemerinizin ayarlarıyla oynamanız gerekebilir. Koşu kemeriniz fazla gevşek veya fazla sıkıysa kemerde aşınma veya yırtılma görülebilir. Kemerler ilk kullanımda biraz gevşeyebilir, bu yüzden koşu bandınını aldıktan bir süre sonra kemerin ayarını kontrol edin. Kemerde gevşeklik varsa biraz sıkılaştırın.

Kemer ayarlarını genellikle makinenin altında bulunan ayarlama vidalarıyla yapabilirsiniz. Vidaları çok sıkmanıza gerek yok. İlk kullanımdan dolayı gevşeme varsa vidayı çeyrek daire çevirmeniz yeterli olacaktır. Kemer ayarınızı yapmadan önce kullanım kılavuzunuzu okuyun. Koşu kemerinin düzgün bir hizada olması çok önemlidir. Hizalama ayarı sürekli yapılmaz. Koşu bandınızın hizası sürekli olarak kayıyorsa cihazın servisine başvurmalısınız. Ayrıca bir çok koşu bandında düzgün olmayan yüzeylerde kullanım için seviye ayarı vardır. Yukarıdaki tavsiyeleri ve kullanım kılavuzunuzdaki talimatları uygulayarak koşu bandınızın ömrünü senelerce uzatmış olacaksınız. Koşu bandınızla ilgili bir sorun yaşar ve ne yapacağınızdan emin değilseniz makineye müdahale etmeyin ve servisinize başvurun.

Etiketler : pratik bilgiler

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar

şadiye / Misafir
28.06.2012 14:03:33
altis marka kosu bandı aldım kurdum ama ekranda OFF yazıyor ve gitmiyor nepmam lazım bilmiyorum butun tuslara bastım calısmıyor yardımcı olurmusnuz.
Latif AYDOS / Misafir
09.03.2012 20:23:46
Activa Uranus 2.0 motorlu koşu bandının Mil ve Kilometre olarak iki ayrı proğramı var. Mil olan proğramını Km 'ye nasıl Dönüştüreceğimi bilmiyorum. Ürünün Kullanım klıvuzu yok.. Ürün için bu durum sorun olmaktadır. Yardımcı olursanız sevinirim .. saygılarla..
a yerli / Misafir
31.10.2011 14:42:26
Merhaba bendede dynamic nova koşu bandı var neresini nasıl yağlıcam bununanlamadım klavuzda yağlama yapın diyo yağ'ı da vermişler ama neresini yağlıcağını yazmayı unutmuşlar :D Birde biraz hızlandımı 6kademe fln anlık ufak duraklamalar yapıyo bunun sebebi nedir ?
turgay / Misafir
26.12.2010 15:07:07
benim liga m3 koşu bandı var fakat uzun zamandır kullanmamış tım geçen gün çalıştırmak istedim çalışmadı açma kapama dğmesine elektrik geliyor ama gösterge paneline gelmiyor düğmeyi açtıktan sonra tık diye bi ses geliyor
(Binary/Image) / Misafir
22.12.2010 16:19:36
ben Altis bm3500 marka koşu bandı aldım. Kitapçığında pek bir şey yazmıyor. Koşu bandının neresini yağlayacağımı bulamadım bana bunu detaylı anlatırsanız sevinirim.
koşu bandı ustası / Misafir
04.11.2010 14:46:38
fatih selam, eğer koşu bandı yağlamadan sonra kaymaya başladıysa yanlış yerleri yağlamış olabilirsin. Üzerinde koştuğun zeminin arka yüzüne yağ gelmemesi gerekiyordu. eğer koşu bandının zeminini sökebiliyorsan -pratikse yani-açıp alkolle temizlemeni ve yağlamayı yalnızca sürtünen ve ses yapacak yerlere yapmanı öneririm. gerginliği konusunda da eğer gerginlik ayarı tariflerini internette bulamıyorsan üreticiye mail at... aşırı gerersen eğer koşu bandının millerini zorlayabilirsin... umut selamlar, her koşu bandının yağlama için demontajı farklı eğer bu koşu bandının internette kullanım kılavuzunu bulamıyorsan üreticisine danış. yağlama için pratik sökülen koşu bantlarında yan veya alt kapaklardan biri açılarak kulak temizleme çubuğunun pamuğuyla yağlama yapabilirsiniz.... ama bende sizin koşu bandınızı bilmiyorum...
umut / Misafir
27.10.2010 08:39:00
benin paoer3501 marka koşu bandım var . bunu nasıl yağlamam gerkiyor yerli bilgiye sahip deyilim. yardımcı olabilirmisiniz. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
fatih / Misafir
22.11.2009 19:49:52
2.el koşu bandı aldım ve ilk iş yağlamak oldu..kullanma kılavuzunda yağlama yapılması söyleniyordu. ama sanırım fazla yağladım çünkü üstüne çıktığımda band bazen kayıyor :( napabilirim.. bi de alet geldiğinde band sola kaymıştı onu düzeltiyim diye bi sağ bi sol gergi civatalarını oynadım şimdi tam merkezde ama başka bişeye dikkat etmem gerekir mi ki? aşırı germiş olabilirmiyim? lütfen yardım edin :(
denizkızı / Misafir
16.04.2009 09:26:31
Birde koşu bandı matı da var bende internetten aldım pahalı birşey değil, bence alın. halıya iz yapmıyor bide biraz sesi azaltıyor. Daha önce spor salonunda koşuyordum voit koşu bandı vardı orda. Çok güzeldi tabi ancak onlar hem pahalı hemde çok ağır. Yani ev için değil daha çok salon için yapılmışlar gibi. Kesinlikle yerinden kıpırdamıyor ve çok büyük...
denizkızı / Misafir
16.04.2009 09:23:09
Püskürtme yağlar dediğiniz silikon yağlarsa onları kullanabilirsiniz Yavuz. Bende de dynamics koşu bandı var. Açması çok zor değil. İki taraftan birer tane vida ile bağlanmış, benim oğlum kolaylıkla açıyor ve süpürge ile temizliyoruz. Silikon yağ motora değil bandı kaldırıp altına sıkacaksınız. İlk gün aldığınız hissi veriyor :)
yavuz / Misafir
13.04.2009 21:35:41
Koşu bandı minderi neye yardımcı oluyor? Minder sayesinde daha az toz mu kaçıyor motora? Bir de benim koşu bandımın kenarı böyle açılmıyor sanırım, bunu nereden öğrenebililirim? En iyi koşu bandı markası nedir? Bende dynamics koşu bandı var ucuz ve sağlam olduğunu düşünüyorum... Bİr de birşey daha merak etiyorum bilen varsa cevaplarsa sevinirim. Püskürtme yağ satılıyor, bu yağlar kullanılmalı mı?