Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Kas Geliştirirken Yağ Yakmak

Yazarı

admin

29.03.2012 17:43:18

Kategori :

Evde spor

Vücudunuzun dinamosu olan kaslar sürekli enerjiye, besine ihtiyaç duyar. Kas geliştirmede hedefiniz ne kadar büyükse, o kadar çok enerjiye yani besine ihtiyacınız var demektir. Kas geliştirirken vücudunuzun dergilerdeki modellere benzemesini istiyorsanız, bol miktarda yağ yakmanız gerekiyor. Aksi halde estetik görünmeyen “balon adam” profilinden kurtulamazsınız.

Kasların gelişmesi yalnızca irileşmenize, estetik kaygılarınızı telafi etmenize yaramıyor. Kaslar gelişirken iskelet yapısı ve eklemler de gelişiyor, yaş ilerledikçe oluşan rahatsızlıklar ve güç kaybı yaşanmıyor. Elbette bu kontrollü bir programla gerçekleşebilir, aksi halde sürekli sakatalanan eklemler ve orantısız kas yapısı hayat standartlarınızı oldukça azaltır.

Yağlar vücuttaki en önemli enerji kaynağıdır, enerjiye aç olan kas dokusu yağ yakmayı sever. Kas dokusu arttıkça, yakılan yağ miktarı da artar. Kas dokusunun en harika özelliği, siz hareket etmediğiniz zaman da yağ yakmasıdır. Yani kaslar siz yatsanız bile sürekli kalori yakan fırınlar gibidir. Bu sisteme bazal metabolizma denir. 1 kg yağsız vücut ağırlığı 1 saatte yaklaşık 1 kalori harcar.

Kısacası kas dokusu fazla olan biri, spor yaparken veya hareketsizken diğerlerinden daha fazla kalori yakar. Yakılan kaloriler, yakılan enerji demektir. Yani kaslarınızın sağlıklı gelişmesi için geliştikçe beslenmenize daha çok önem vermeniz gerekiyor. Dengeli bir kardiyo programı, ihtiyaca göre beslenme programı gibi özen isteyen konular da yalnızca uzmanlardan çıkar.

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar

Dr.Murat DURUKAN / Misafir
02.08.2012 10:58:57
Vücudumuzun kas dokusunu artırmanın bir takım yöntemleri vardır. Bunların başında tabiki ağırlık çalışmaları gelmektedir. Fakat burada ondan bahsetmek yerine yanlış bilinen bir ifadeyi düzeltmek isterim. Bazı amatör sporcular şuna inanırlar. Önce vücudumun ağırlığını arttırayım, ardından da aldığım o kiloları ya da yağları kasa dönüştüreyim. Bunun mümkün olmayacağının bilinmesi gerekir. Yani uzun sözün kısası alınan yağlar kas dokusuna dönüştürülemez. Bunun olması için mucizeler gerekir. Kas dokusunun artırılabilmesi doğru antrenman teknikleri, bilinçli beslenme ve yeterli uyku ile olur. Spor dolu günler.