Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Isınma Hareketleri Neden Önemlidir?

Yazarı

editor

28.10.2009 17:49:49

Kategori :

Evde spor

Isınma Hareketlerinin Yararları

- Isınma hareketleri kas ısısını arttırır. Isınan bir kas grubu kasılma ve gevşeme hareketini daha güçlü ve daha hızlı yapabilir. Böylece siz de hareketlerinizi daha güçlü ve daha hızlı yapmış olursunuz. Ayrıca ısısı artan kasın sakatlanma riski de daha azdır.

- Isınma hareketleri vücut ısısını arttırır. Isınan vücut ısısıyla kasların esneme payı artarak incinme riski büyük ölçüde azalır. - Isınma hareketleri damarları genişletir. Genişleyen damarlar sayesinde kan akışınız hızlanır ve kalbinize binen direnç azalır.

- Isınma hareketleri vücudunuzun daha etkin bir şekilde soğumasını sağlar. Terlemek vücudumuzun ısıyı dağıtma mekanizmasıdır. Isınma hareketleri yapan bir sporcu daha etkin bir şekilde soğur.

- Isınma hareketleri kan ısısını artırır. Kanınız damarlarınızda yol aldıkça daha çok ısınır. Isısı artan kan daha az miktarda oksijen tutabilir. Bunun anlamı, çalışan kaslarınıza biraz daha fazla miktarda oksijen gitmesi demektir. Isınan kaslara daha çok oksijen gidince dayanıklılık ve performansınız artar.

- Isınma hareketleri hareket menzilinizi yükseltir. Isınma hareketleri yaparak eklemlerinizin daha geniş açılarda daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlarsınız. Daha rahat hareket eden eklemler sakatlanma riskinizi azaltarak performansınızın artmasını sağlar.

- Isınma hareketleri yapmak vücudunuzda hormonsal değişikliklere neden olur. Isınma hareketleri yaptığınızda vücudunuzdaki enerjiyi dengeleyen hormonları daha çok üretirsiniz. Bu hormonlar mevcut karbonhidratı kullanarak daha çok enerji üretmenizi sağlar.

- Isınma hareketleri motivasyonunuzu arttırır. Isınma hareketleri zihninizi boşaltıp yapacağınız etkinliğe odaklanmanızı sağlar. Sahip olduğunuz yetenekler ve stratejileriniz zihninizde canlanarak havaya girersiniz. Isınma Hareketleri Yaparken Isınma hareketleri yaparken hareketlerin yoğunluğunu kademeli olarak yükseltmelisiniz. Bunu yapacağınız spor dalı veya etkinliğin hareketlerine uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin koşucular antrenmana başlamadan önce arada bir hızlanarak yavaş turlar atarlar.

Isınma hareketlerinizin yaptığınız sporla ilgisi olması değişmez bir kaide değildir. Hangi sporu yapıyorsanız yapın esneme ve bazı jimnastik hareketleri ısınmanız için çok faydalıdır. Kas grubundaki kan akışını hızlandırıp kaslarınızın ısısını arttırdıktan sonra kaslarınızı yormak için uygun bir ortam yaratmış olursunuz.

Kaslarınız ısınmadan çalışırsa esnerken yırtılabilirler. Bu yüzden esneme hareketleri yapmadan önce ısınma hareketleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta esneme hareketlerini antrenmanınızdan sonra da yapabilirsiniz çünkü kaslarınız tamamen ısınmış olur ve hareketleri gerçekleştirmeniz kolaylaşır. Isınma hareketlerinizin şiddetini kademe kademe arttırdığınızdan emin olun. Kaslarınıza binen direnci bir anda arttırırsanız, ısınma hareketi yapmadan spora başlamaktan farklı bir şey yapmamış olursunuz. Herkesin ısınma hareketleri aynı olmak zorunda değildir. Herkesin kas yapısı aynı olmadığı için kendinize en uygun ısınma hareketlerini zamanla kendiniz bulursunuz. Bu yüzden farklı ısınma hareketlerini denemekten kaçınmayın.

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar

mustafa yalçın / Misafir
02.05.2011 18:14:49
bence cok yararlı bir ısınma hareketleri yazısı.
aysenur / Misafir
28.02.2011 20:37:19
tesekkürler ısınma hareketleri ile ilgili performans ödevime yardımcı oldunuz
mehmet / Misafir
02.01.2011 14:12:37
çok işime yaradı bu ısınma hareketleri
buket / Misafir
20.12.2010 15:44:23
yaşasın ısınma hareketleri
alexandra / Misafir
27.10.2010 15:28:33
çok işime yaradı en iyi ısınma hareketleri yazısı bu galiba ısınma hareketi resimleri de çok iyi
enes şeber / Misafir
23.09.2010 13:27:28
paylaşım için teşekkürler.bu bilgiler beden eğitimi dersime faydalı oldu.
yiqit / Misafir
04.05.2010 20:23:37
valla saolun performans ödevimden ilk 100 almıstım sımdıde 100 aldım :D
gamze / Misafir
22.03.2010 20:01:23
internette bulduğum en iyi ısınma hareketleri kaynağı. ısınma hareketleri resimleri çok güzel
gulsen / Misafir
12.01.2010 15:46:58
ısınma hareketleri hakkında bu guzel yazıyı bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ederim.
Emre 53 / Misafir
30.12.2009 14:55:11
çok saolun allah razı olsun daha sonra inşallah görüşürüz slm
eylül / Misafir
25.12.2009 19:52:09
ewet çok faydalı bir yazı ve beden performans ödevime büyük bir faydası dokundu saolun=)))))....