Kullanıcı Adı:
sportif hareketler

Bilek Sakatlıklarına Karşı Egzersizler

Yazarı

editor

07.01.2010 16:02:56

Kategori :

Evde spor


Vücut geliştirmeyle veya sporla uğraşıyorsanız bileklerinizin sürekli sakatlanma riski taşıdığını bilirsiniz. Ağırlık kaldırırken ve birçok egzersiz hareketini uygularken çoğu zaman bileklerimizden destek alırız. Sürekli direnç altında olan bileklerimiz bu yüke hazır değilse kolayca sakatlanabilir. Size göstereceğimiz pratik yoga hareketlerini uygulayarak bileklerinizi yoğun aktiviteye hazırlamış olursunuz. Bu hareketleri uygulamak için yoga bilmenize gerek yok. Çok basit ve her yerde uygulanabilen bu hareketleri basit aerobik hareketleri olarak da düşünebilirsiniz.

Kedi Köpek Hareketi

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde bir kedi gibi durun. Parmak uçlarınızı açarak avuç içinizi yere bastırın. Bilek, dirsek ve omzunuzun aynı hizada olduğundan emin olun. Dizlerinizi kalçanızın genişliğinde açın. Nefes alırken karnınızı düşürün ve çenenizi ileriye doğru kaldırın. Bu yaptığınız köpek hareketiydi.

Nefes verirken bu hareketin tam tersini uygulayın. Karnınızı içeriye çekip karın kaslarınızı sıkın ve korkmuş bir kedi gibi kabardırığınızı düşünün. Çenenizi göğsünüze doğru çekmeyi unutmayın. Nefes alıp verirken bu hareketleri tekrarlayın ve temponuzu kendiniz belirleyin.

Bacak ve Kol Uzatma

Bir önceki harekette olduğu gibi elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun. Nefes alırken aynı anda sağ bacağınızı geriye, sol kolunuzu da ileriye doğru uzatın. Nefes verirken başlangıç pozisyonuna dönün.

Bir sonraki turda tam hareketin tam tersini yapın. Nefes alırken sol bacağınızı geriye, sağ kolunuzu ileriye doğru uzatın. Nefes verirken yine başlangıç pozisyonuna dönün.

Yarım Amuda Kalkma

Duvara doğru dik konumda durun. Duvarla aranızda bir bacak mesafesi bırakın. Bir bacağınızı kaldırın ve ayağınızı kalça hizasında olacak şekilde duvara yapıştırın. Åzimdi yeterli mesafe olduğundan eminiz. Mesafenizi bozmadan duvara arkanızı dönün. Dizlerinizi kırın ve ellerinizi ayaklarınızın önüne koyun. Parmaklarınızı açıp avuç içinizi yere bastırın. Kollarınızı sabit tutarken duvarda yürür gibi ayaklarınızı duvara atıp tırmanmaya başlayın. Gövdeniz ve bacaklarınızın 90 derecelik bir açı yapana kadar geriye doğru tırmanmaya devam edin.

Doğru pozisyona geldiğinizde gövdeniz yere dik, bacaklarınızda paralel olacaktır. Yani vücudunuz L şeklini alacaktır. Yaklaşık 15-20 saniye kadar bu pozisyonda durmaya çalışın. Kollarınızda veya belinizde bir ağrı hissederseniz egzersizi yapmayı hemen bırakın. Vücut ağırlığıyla yapılan bu egzersiz bileklere olduğu kadar kol, sırt, omuz ve göğüs kaslarına da iyi gelecektir.

Sizde Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Adınız Soyadınız

 

E-posta Adresiniz

 

Yorumunuz

 

Yorumlar